Każdego roku w dniu 1 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Dyskryminacji. Prawo wszystkich osób do równego traktowania Każdego i ochrony przed dyskryminacją jest powszechnym prawem uznanym zarówno przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, jak i wiążące Polskę umowy międzynarodowe. Rzecznik Praw Obywatelskich wykonuje w Polsce funkcję niezależnego organu do spraw realizacji zasady równego traktowania.
Jak wynika z badań przeprowadzanych przez RPO, Polkom i Polakom wciąż trudno jest ocenić, czym jest dyskryminacja. Dzięki licznym kampaniom coraz częściej zauważamy dyskryminację wobec osób o innym kolorze skóry, innym pochodzeniu. Mamy jednak nadal trudności w dostrzeżeniu dyskryminacji np. w wypraszaniu z restauracji osób niewidomych w asyście psa przewodnika lub matek karmiących piersią.
Tymczasem dyskryminacją jest każde gorsze potraktowanie osoby ze względu na jej cechę osobistą, czyli coś czego nie może zmienić np. płeć, wiek, orientację seksualną, wyznanie, kolor skóry, pochodzenie, niepełnosprawność...Obejrzyjcie spot
Comments